Festiwal Pruszkoff Art Days

Zapraszamy do udziału w pierwszej edycji kulturalnego festiwalu Pruszkoff Art Days!

Data i godzina wydarzenia: 27 października 2018 16:30
Miejsce wydarzenia: Spółdzielczy Dom Kultury


Mini plakat festiwalu Pruszkoff Art Days

 • 27-28 października 2018
 • Spółdzielczy Dom Kultury, ul. Hubala 5, Pruszków

Pruszkoff Art Days to dwudniowy festiwal, 27 i 28 października, który w całości jest poświęcony prezentacji twórczości artystów lokalnych mało znanych w Pruszkowie, a uznanych przez różnorodne środowiska twórcze i sektor kreatywny w regionie, w Polsce, a nawet zagranicą. Jego organizatorami są artyści i społecznicy zaproszeni do współpracy przez Emilię Frydrych, prezes Stowarzyszenia „Forum Pruszków” znaną z aktywnej pracy na rzecz rozwoju kultury i inicjatyw lokalnych tj. np. Śniadania w Parku i Pruszkowski Klub Filmowy.

W celu prezentacji różnorodnych przejawów artystycznej działalności organizatorzy zaadoptowali ok. 160 m² powierzchni przeznaczonej do remontu w Spółdzielczym Domu Kultury przy ul. Hubala 5. Przestrzeń wypełnią m.in. docenione w różnorodnych konkursach fotografie, grafiki, rzeźby, obrazy, projekcje video i instalacje, a wśród nich będą projekty przygotowane specjalnie z okazji Pruszkoff Art Days. Ich autorzy tj. Kayanis, Hania Werkowicz i Miłka Macheta nawiązują do symboli i znaczeń obecnych w otaczającej nas rzeczywistości i historii lokalnej.

Istotnymi ze względu na kulturotwórcze i integracyjne walory festiwalu będą dwa pomieszczenia wspomnianej galerii. W jednym z nich będzie funkcjonowała kawiarnia z małą sceną, którą urządzą wg własnego projektu wolontariusze festiwalu, a dokładnie młodzież z LO im. Zana w Pruszkowie. Drugie pomieszczenie zaś zostanie przeznaczone na rozszerzoną wersję tak zwanej Galerii Bezdomnej (przyp. inicjatywa rozpowszechniona przez uznanych w Polsce i na świecie fotografów Tomasza Sikory i Andrzeja Świetlika) czyli swobodne wystawy i działania twórcze każdego, kto zgłosi się do współtworzenia przestrzeni nawet na godzinę przed oficjalnym otwarciem festiwalu. Przygotowaniem wystaw i promocją idei Galerii Bezdomnej podczas Pruszkoff Art Days zajął się Adam Szmidt, fotograf pochodzący z warszawskiej Pragi, który od 5 lat mieszka w Pruszkowie. Prace można też zgłosić wcześniej pisząc na galeria@pruszkoff.pl

“Patrząc na pozytywny finał przygotowań, zaangażowanie samych artystów jak i partnerów przewiduję, że tak niskobudżetowy i mało znaczący projekt dziś może w przyszłości wywołać dużą zmianę w przyzwyczajeniach i potrzebach kulturalnych młodzieży i dorosłych mieszkańców Pruszkowa. Być może właśnie wprowadzamy modę na chodzenie do galerii sztuki lokalnie, bez potrzeby wyjeżdżania z miasta. Najważniejsze jednak jest dla mnie to, że Pruszkoff Art Days staje się platformą wymiany doświadczeń dla społeczności profesjonalistów i amatorów różnorodnych dziedzin kultury i sztuki, jak i kuźnią organizatorskich talentów dla młodych wolontariuszy z pruszkowskich szkół” – powiedziała Emilia Frydrych, pomysłodawczyni i producentka wydarzenia.

Oficjalne otwarcie Pruszkoff Art Days rozpocznie się o godz. 16:30 w sobotę 27 października na sali widowiskowej SDK przy ul. Hubala 5. Początkiem festiwalu będzie taneczna interpretacja muzycznego motywu festiwalu przygotowana przez kooperatywę grup modern jazz i hip-hop, uczestników warsztatów Dance Imperium, a zaraz potem rozpoczną się koncerty lokalnych zespołów rockowo-metalowych. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Interdyscyplinarne wystawy, a wśród nich wystawa inspirowana wiedzą dostępną na portalu www.poznaj.pruszkow.pl zostały dofinansowane przez Urząd Miasta Pruszkowa, jako część projektu “Mała ojczyzna- Pruszków. Inicjatywy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.”

Śledź na bieżąco informacje o festiwalu na profilu Facebook:
www.facebook.com/pruszkoff

 

Finansowanie:

 • Społeczne Stowarzyszenie „Forum Pruszków”
 • Urząd Miejski w Pruszkowie
 • Wplacam.ngo.pl

Logo Forum Pruszków małeLogo PruszkówLogo ngo.pl

Partnerzy organizacyjni:

 • Spółdzielczy Dom Kultury w Pruszkowie
 • Szkolny Klub Wolontariatu przy L.O. im. Tomasza Zana w Pruszkowie
 • Rek House
 • Szmidt Fotografia

Logo Agencja Rek-HouseLogo Szmidt Fotografia

Partnerzy medialni:

 • TEL-KAB Telewizja kablowa
 • Gazeta WPR i portal WPR24.pl
 • Portal GPR24.pl
 • Pop-Radio
 • Pruszków Mówi

Logo Tel-kab noweLogo WPR MediaLogo GPR24.plLogo PopRadio PruszkówLogo portalu pruszkowmowi.pl

 


Spółdzielczy Dom Kultury, ul. Hubala 5, Pruszków