Dziękujemy za pierwsze spotkanie „Śniadania w parku. Pruszków 2015”!

16 maja w Parku Kościuszki w Pruszkowie odbyła się plenerowa impreza pod hasłem „Śniadania w parku. Pruszków 2015”, którą zorganizowały wspólnie lokalne stowarzyszenia i fundacje z Pruszkowa i okolic. Impreza przybrała formę rodzinnego pikniku promującego aktywną rekreację i zdrowy styl życia. Już od godziny 10.00 Park Kościuszki tętnił życiem – na skwerach postawiono stoiska, na... Przeczytaj artykuł


16 maja w Parku Kościuszki w Pruszkowie odbyła się plenerowa impreza pod hasłem „Śniadania w parku. Pruszków 2015”, którą zorganizowały wspólnie lokalne stowarzyszenia i fundacje z Pruszkowa i okolic. Impreza przybrała formę rodzinnego pikniku promującego aktywną rekreację i zdrowy styl życia.

Już od godziny 10.00 Park Kościuszki tętnił życiem – na skwerach postawiono stoiska, na których organizacje pozarządowe prezentowały swoją działalność i zachęcały mieszkańców do aktywnego wypoczynku. Były gry, zabawy ruchowe, warsztaty plastyczne, pokazy oraz animacje, a także wspólna gimnastyka. Trawniki zapełniały się kocami i leżakami a mieszkańcy Pruszkowa chętnie z nich korzystali, aby powygrzewać się na słońcu, posłuchać muzyki na żywo i zjeść przyniesione z domu smakołyki. Dla tych, którzy zapomnieli o śniadaniu lokalna restauracja Corrado serwowała kawę, herbatę, napoje, kanapki i dania z grilla. Od 12.00 piknikowiczom przygrywał zespół muzyczny Amilo, a na zakończenie sami uczestnicy imprezy wykazali się miłą inicjatywą – swój muzyczny talent zaprezentowały dzieci, które wraz z rodzicami przyszły do parku na „plenerową próbę”.

Zdjęcie z pierwszego spotkania z cyklu "Śniadania w Parku. Pruszków 2015", 17.05.2015. Zdjęcie z pierwszego spotkania z cyklu "Śniadania w Parku. Pruszków 2015", 17.05.2015. Zdjęcie z pierwszego spotkania z cyklu "Śniadania w Parku. Pruszków 2015", 17.05.2015. Zdjęcie z pierwszego spotkania z cyklu "Śniadania w Parku. Pruszków 2015", 17.05.2015. Zdjęcie z pierwszego spotkania z cyklu "Śniadania w Parku. Pruszków 2015", 17.05.2015. Zdjęcie z pierwszego spotkania z cyklu "Śniadania w Parku. Pruszków 2015", 17.05.2015. Zdjęcie z pierwszego spotkania z cyklu "Śniadania w Parku. Pruszków 2015", 17.05.2015. Zdjęcie z pierwszego spotkania z cyklu "Śniadania w Parku. Pruszków 2015", 17.05.2015. Zdjęcie z pierwszego spotkania z cyklu "Śniadania w Parku. Pruszków 2015", 17.05.2015. Zdjęcie z pierwszego spotkania z cyklu "Śniadania w Parku. Pruszków 2015", 17.05.2015. Zdjęcie z pierwszego spotkania z cyklu "Śniadania w Parku. Pruszków 2015", 17.05.2015. Zdjęcie z pierwszego spotkania z cyklu "Śniadania w Parku. Pruszków 2015", 17.05.2015.

Pierwsze Śniadanie w parku prowadziło kilkanaście organizacji pozarządowych. Społeczne Stowarzyszenie „Forum Pruszków” zapraszało całe rodziny do spotkania przy grach planszowych oraz puzzlach. Wiele osób przekonało się, że dzięki takiej propozycji można spędzić miło czas w gronie rodziny, ale i nowych, ciekawych znajomych. Była to świetna okazja do porozmawiania z członkami tego stowarzyszenia. Klub SHDK RP Honorowych Dawców Krwi „Serce Pruszkowa” działający przy Młodzieżowym Domu Kultury prowokował do partyjki szachów lub warcabów i zaskoczenie było spore, że w dobie gier internetowych takie propozycje są nadal atrakcyjne. Na stoisku Klubu szczególnie promowano zdrowy i bezpieczny tryb życia. Największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy ratownictwa medycznego. Nastoletnie „ratowniczki medyczne” z Gimnazjum nr 1 w Piastowie pod czujnym okiem swojej wychowawczyni prezentowały sposoby udzielania pierwszej pomocy z użyciem fantomu: przywrócenie czynności życiowych – masaż serca i sztuczne oddychanie oraz ułożenie osoby poszkodowanej w tzw. pozycji bezpiecznej. Wspomagał je profesjonalny ratownik medyczny, pan Łukasz Boniecki, na co dzień strażak z OSP w Grodzisku Mazowieckim.

Pruszkowskie Stowarzyszenie SOCJUS i Stowarzyszenie „Szansa” z Brwinowa integrowały rodziny za sprawą wspólnego malowania, gier czy zabaw podwórkowych. Dzieci mogły posłuchać pani Ani, która czytała bajki a potem iść do Kuby z Fundacji Adys z Piastowa, aby pomalował im buzię. Stowarzyszenie Zdrowy Rower propagowało rajdy dla miłośników rowerowych dwóch kółek a Stowarzyszenie 5 plus promowało aktywność obywatelską. Stowarzyszenie Salutaris zaciekawiło uczestników Śniadań działalnością Centrum Rozwoju Rodziny w Komorowie, gdzie od niedawna działa rodzinna grupa przedszkolna prowadzona wg. pedagogiki Waldorfskiej. Dzieci korzystały z przygotowanego specjalnie dla nich placu zabaw. Na stanowiskach plastycznych powstawały kolorowe kwiaty z papieru i motyle. Akcje, pokazy i warsztaty prowadzili również członkowie innych organizacji i wolontariusze; pani Maja zapraszała do rogrzewki i gimnastyki na trawie, Marta trenerka ze Stowarzyszenia Tenisowego Matchpoint prowadziła warsztaty gry w mini-tenisa. Stoisko Stowarzysznia Matchpoint cieszyło się dużym zainteresowaniem rodziców i ich pociech. W przebiegu śniadań pomagał również Hufiec Pruszków. Prowadzącym piknik towarzyszyli społecznicy z Fundacji Kultury Informacyjnej z Nadarzyna, z Muzeum Dulag 121, ze Stowarzyszenia Otwarta Dłoń oraz z Towarzystwa Gimnastycznego Sokół z Brwinowa.

Przez cały czas trwania imprezy funkcjonował aktywny punkt informacyjny, w którym każdy mógł zapoznać się ze szczegółowym programem imprez miejskich na kolejne letnie weekendy.

Zdjęcie z pierwszego spotkania z cyklu "Śniadania w Parku. Pruszków 2015", 17.05.2015.

Śniadania w parku – ta nowa inicjatywa w naszym mieście pokazała, że czynność jedzenia „śniadania” można uspołecznić i przenieść z domowego zacisza w przestrzeń miejskiego parku.

Chcemy, aby Park Kościuszki w weekendy tętnił życiem niczym miejski ogród. Prezentując w nim działalność lokalnych stowarzyszeń i fundacjichcemy zwiększyć zaangażowanie naszych sąsiadów, znajomych, całych rodzin w rekreację, ale i w kulturę oraz w działalność społeczną.

mówią organizatorzy, a Emilia Frydrych ze Społecznego Stowarzyszenia Forum Pruszków, pomysłodawczyni inicjatywy i koordynatorka prac nad realizacją pomysłu dodaje:

Do tego entuzjazmu warto się przekonać i warto go wspierać, bo ta zachęta do wspólnego spędzania czasu – mieszkańców Pruszkowa z pasjonatami działalności społecznej może stać się za chwilę lokalną tradycją, lubianą, popularną i potrzebną.

Kolejne śniadania w parku już wkrótce: 13 czerwca i 27 czerwca. Serdecznie zapraszamy.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Miasta Pruszków.