Relacja z piątego „Śniadania w parku. Pruszków 2015”

19. września odbyło się ostatnie w tym roku „Śniadanie w parku. Pruszków 2015”, inicjatywa Stowarzyszenia Forum Pruszków oraz organizacji społecznych z Pruszkowa i okolic. Spotkaniom śniadaniowym od początku towarzyszyła słoneczna pogoda i na zakończenie sezonu we wrześniu też nas nie zawiodła. Dzięki temu w Parku Kościuszki spotkało się dużo sąsiadów, przyjaciół i znajomych, którzy razem... Przeczytaj artykuł


19. września odbyło się ostatnie w tym roku „Śniadanie w parku. Pruszków 2015”, inicjatywa Stowarzyszenia Forum Pruszków oraz organizacji społecznych z Pruszkowa i okolic.

Spotkaniom śniadaniowym od początku towarzyszyła słoneczna pogoda i na zakończenie sezonu we wrześniu też nas nie zawiodła. Dzięki temu w Parku Kościuszki spotkało się dużo sąsiadów, przyjaciół i znajomych, którzy razem bawili się, jedli i brali udział w niecodziennych propozycjach.

Od godz. 10:00 dzieci zbierały punkty za zadania i poprawne odpowiedzi w konkursie z nagrodami. Odwiedziły w ten sposób wszystkie stoiskach informacji i rozrywki stowarzyszeń i fundacji a także skorzystały z bogatej oferty warsztatów.

Przy okazji ostatniego śniadania w tym sezonie i zmierzenia się z tematem edukacji rozszerzyliśmy propozycje warsztatów. Odbywały się one co pół godziny i jednocześnie dla różnych grup wiekowych. Były warsztaty artystyczne tj. nauka kolażu prowadzone przez artystki Salon Pruszkowski m.in. przez panią Anię Przepiórę oraz panią Bogusię Skwarnę, warsztat z eko-biżetrii u instruktorki Ani Baćmagi z Miejskiego Ośrodka Kultury „Kamyk”, zajęcia fotograficzne z Piotrem Tomaszewskim, a także doświadczenia chemiczne czy warsztat z dykcji dla dzieci na stoisku Stowarzyszenia Socjus. Nie zabrakło warsztatów promujących zdrowy styl życia na stoisku pani Kasi Wiktorowicz z programu Zdrowo Jemy Zdrowo Rośniemy. Były także konsultacje kulinarne i degustacja past wg przepisów św. Hildegardy prowadzone przez członków Stowarzyszenia „Otwarta Dłoń” panią Jagę Maryjańską, którą wspomagała dietetyczka pani Anna Wyszyńska. Najmłodsze dzieci porwała do zabawy animatorka – Justyna Bazylewicz z Fundacji Pedagodzy i Animatorzy Mobilni proponując im m.in. zabawę „Klaśnij, tupnij raz i dwa…”. W specjalnie przygotowanej plenerowej czytelni odbyło się kilka spotkań, które dedykowane były nie tylko dzieciom. Po pierwsze młodzież zainteresowana realizacją własnych inicjatyw społecznych mogła posłuchać o tym jak zrealizować własnym projekt na przykładzie inicjatywy „Śniadania w parku”. O swoich doświadczeniach opowiadała Emilia Frydrych, nasza pomysłodawczyni i koordynator oraz Małgorzata Łukaszewicz, specjalista ds. pozyskiwania funduszy. Pierwszy raz podczas śniadań w Parku Kościuszki mogliśmy posłuchać ciekawej rozmowy rodziny podróżników, która mieszka w Pruszkowie. Uczestnicy śniadań dowiedzieli się o tym jak i gdzie podróżować z dziećmi, żeby czerpać z podróży przyjemność i obejrzeli pamiątki z podróży. Państwo Flaczyńscy przywieźli ze sobą kolekcję pamiątek a wśród nich laleczki z całego świata i przewodniki, których sami używają do zaplanowania podróży. Po spotkaniu publiczność ożywiła się i długo rozmawiała z zaproszonymi gośćmi. Drugim spotkaniem zachwycili się najmłodsi – była to wizyta pani Marty Dziurdziak z Pruszkowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt i podopiecznego Punktu Adopcyjnego, malutkiego szczeniaczka o imieniu Fibi. Spotkanie stworzyło wyjątkową okazję do posłuchania o potrzebach czworonożnych pupilów i przekonania się o tym, że opieka nad zwierzakiem to niezwykle odpowiedzialne zajęcie. Na Śniadaniu nie brakowało kącików z zabawkami, grami planszowymi, kredkami i malowankami. Tradycyjnie było też malowania buziek – poprowadził je znany już dla śniadaniowiczów Kuba z Fundacji Adys wspomagany przez innych entuzjastów tego zajęcia.

Konkurs główny cieszył się dużym zainteresowaniem najmłodszych śniadaniowiczów. W losowaniu nagród wzięło udział ok. 50 dzieci a 20 z nich zostało nagrodzone artykułami szkolnymi ufundowanymi przez firmę St Majewski – producenta znanych od pokoleń kredek Bambino z siedzibą w Pruszkowie. Dla pozostałych dzieci rozdano nagrody pocieszenia. Ostatnie śniadanie w tym roku zakończyło się zawodami dla całych rodzin, które poprowadziła pani Iwona Szewczak wraz ze Stowarzyszeniem „Otwarta Dłoń”. Na prośbę dzieci powtórzyły się lubiane konkurencje z poprzednich „Śniadań w parku”. W dwóch mieszanych drużynach dzieci i dorośli, w tym również organizatorzy walczyli dzielnie o książki i zabawki, a przed startem układali nawet piosenkę drużyny.

Zabawie, warsztatom i spotkaniom towarzyszyły akcje społeczne i kulturalne; tradycyjnie odbyła się śniadaniowa wymiana i wypożyczanie książek, dzięki której wiele młodych osób spotkało się ze starszymi mieszkańcami Pruszkowa. Do młodych wolontariuszy na ostatnim spotkaniu pewna starsza osoba przyniosła książki, wśród których znalazły one książkę, która została wydana 100 lat temu. 19 września odbyła się także akcja zbiórki artykułów szkolnych dla potrzebujących dzieci do „Kosza obfitości”, którą tradycyjnie prowadzi Stowarzyszenie „Otwarta Dłoń”. Tym razem Stowarzyszenie Forum Pruszków jako główny organizator Śniadań przekazał uroczyście rzeczy od firmy St Majewski.

Wraz z ostatnim w tym roku „Śniadaniem w parku”, 19. września zakończył się pierwszy sezon śniadaniowych spotkań w Parku Kościuszki w Pruszkowie, ale organizatorzy podkreślają, że można ich spotkać w różnych miejscach w Pruszkowie, ponieważ działalność stowarzyszeń i fundacji jest prowadzona przez cały rok. Zainaugurowane na śniadaniu akcja wymiany książek oraz spotkania z ciekawymi osobami, które mieszkają w Pruszkowie i w okolicach będą odbywać w różnych miejscach w Pruszkowie, a żeby w nich uczestniczyć wystarczy śledzić informacje rozpowszechniane przez Stowarzyszenie Forum Pruszków. Warte polecenia są także zbiórki prowadzone przez Stowarzyszenie Otwarta Dłoń.

Na kolejne „Śniadania w parku” trzeba czekać aż do maja 2016 r., ale warto, ponieważ za rok organizatorzy zaangażują śniadaniowiczów w wyjątkowe animacje, warsztaty i akcje społeczne i kulturalne, które pobudzą wszystkich do wspólnego poznawania Pruszkowa i jego historii na nowo. Wszystko po to, aby również środowisko pasjonatów społecznego działania oraz bywalcy „Śniadań w parku” uczcili razem rocznicę 100-lecia istnienia miasta Pruszków, która przypada na 2016 rok.

„Śniadania w parku. Pruszków 2015” wspiera Miasto Pruszków.

Logo Pruszków

Zdjęcie ze Śniadania w Parku 19.09.2015 Zdjęcie ze Śniadania w Parku 19.09.2015 Zdjęcie ze Śniadania w Parku 19.09.2015 Zdjęcie ze Śniadania w Parku 19.09.2015

Za udostępnienie zdjęć oraz przygotowanie filmu serdecznie dziękujemy Piotrowi Tomaszewskiemu z art.pruszkow.pl!

Pełna galeria zdjęć dostępna jest pod tym adresem: http://art.pruszkow.pl/sniadanie-w-parku-19-09-15/

W tym miejscu pragniemy podziękować za wsparcie organizacyjne, promocyjne i techniczne, bez którego wrześniowe Śniadania nie mogłyby się odbyć.

Serdeczne podziękowania kierujemy dla grupy wolontariuszy tj. dla:

Natalii, Oliwii, Julity, Łukasza, Kasi, Wojtka oraz innych osób, które im pomogły.

Znakomicie wsparli organizatorów wrześniowych Śniadań. Ponadto wykazali się inicjatywą w działaniach promocyjnych oraz w prowadzeniu inscenizacji z elementami warsztatów teatralnych oraz akcji w Punkcie Informacyjnym oraz w Plenerowej Czytelni.

Dziękujemy wspierającym nas organizacjom, instytucjom, mediom i firmom lokalnym a także pojedynczym osobom.

 • W sposób szczególny pragniemy podziękować Urzędowi Miasta Pruszków za uznanie i wsparcie finansowe oraz promocyjne projektu.
 • Firmie St Majewski – producentowi znanych od pokoleń kredek Bambino za ufundowanie nagród w konkursie „Z PRZEWODNIKIEM po strefie śniadaniowej” oraz za umożliwienie przekazania artykułów szkolnych na rzecz potrzebujących dzieci do „Kosza obfitości” Stowarzyszenia „Otwarta Dłoń”,
 • ZHP w Pruszkowie za wypożyczenie koców,
 • Miejskiemu Ośrodkowi Kultury „Kamyk” za wydrukowanie plakatów na Śniadanie 19.09.,
 • Drukarni Oneprint za wydrukowanie plakatów na Śniadanie 5.09.,
 • Kawiarni Zapach Szczęścia za przygotowanie menu śniadaniowego,
 • Kawiarni Pawilon za wypożyczenie krzeseł i leżaków,
 • Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 39 w Pruszkowie za wypożyczenie materacy do ćwiczeń.
 • Telewizji TelKab za wyemitowanie zapowiedzi obu wrześniowych śniadań w „Panoramie Pruszkowskiej”,
 • Polskiemu Radiu RDC za patronat i możliwość wystąpienia z zapowiedzią śniadania 19.09. w „Markowym programie”.
 • Małgorzacie Łukaszewicz za wsparcie organizacyjne, techniczne i merytoryczne.
 • Iwonie Szewczak z córkami za szczególne zaangażowanie w integrację organizatorów, okazanie gościnności oraz zorganizowanie nagród w konkursach dla całych rodzin.
 • Oliwii Filipowicz za zorganizowanie nowych wolontariuszy do współpracy.
 • Jurkowi Zawadzkiemu ze Stowarzyszenia „Socjus” za zapewnienie nagłośnienia,
 • Piotrowi Tomaszewskiemu z art.pruszków.pl za dokumentację foto-video oraz Angelice Sobańskiej, która pomagała Piotrowi w przygotowaniach i realizacji sesji, warsztatu fotografii oraz materiałów.
 • Mai Niderli za pomoc organizacyjną i za gotowość do prowadzenia ćwiczeń z elementami pilates,
 • Małgorzacie Makulińskiej za konsultację logopedyczną,
 • Magdalenie Teodorescu za prowadzenie ćwiczeń z elementami akrobatyki dla dzieci,
 • Annie Wyszyńskiej, dietetyczce za pomoc i konsultacje na stoisku Stowarzyszenia „Otwarta Dłoń”
 • Justynie Muraszko, trenerce boksu za pokaz samoobrony dla kobiet,
 • Tomaszowi Litewnickiemu, trenerowi z jednej z warszawskich szkół sztuki walki za pokaz samoobrony,
 • Malwinie i Arturowi Flaczyńskim z dziećmi za przyjęcie zaproszenia na inaugurujące spotkanie z cyklu „Spotkania z zaproszonymi gośćmi”

Wrześniowe „Śniadania w Parku. Pruszków 2015” 5. i 19. września zorganizowali i atrakcje przeprowadzili:

 • Stowarzyszenie „Otwarta Dłoń” z Pruszkowa (w składzie m.in. Iwona Szewczak, Marika, Weronika, Jaga Maryjańska, Robert Sychowicz-Korzeń, Rafał Golec, Magda Wójcik, Barbara Dymek, Piotr Antoniak, Monika Maciąg)
 • Stowarzyszenie „Forum Pruszków” (Emilia Frydrych – koordynator Śniadań, Karol Kwiatkowski, Przemysław Nowak)
 • Pruszkowskie Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich „Socjus” (m.in. Krystyna Kwiatkowska, Bogdan Urban, Anna Kulczak, Justyna Papierzyńska, Oliwia Filipowicz)
 • Fundacja ADYS z Piastowa, (Kuba Tusiński)
 • Pruszkowskie Stowarzyszenie na Rzecz Zwierząt (m.in. Marcel Piątkowski, Marta Dziurdziak)
 • Stowarzyszenie Psychologii, Edukacji i Rozwoju Osobistego „Kropla Słońca” z Pruszkow, (m.in. Wirginia Wrzesińska, Justyna Muraszko)
 • Stowarzyszenie Pedagodzy i Animatorzy Mobilni z Pruszkowa (m.in. Justyna Bazylewicz, Edyta Kamińska)
 • Stowarzyszenie 5plus z Pruszkowa (Karol Michalczyk)
 • Salon Pruszkowski (m.in. Anna Ziółkowska, Anna Przepióra, Bogusława Skwarna, Blanka Teodorek)
 • Miejski Ośrodek Kultury „Kamyk” (Anna Baćmaga)
 • Program „Zdrowo Jemy Zdrowo Rośniemy” (Katarzyna Wiktorowicz)

W tym miejscu pragniemy podziękować osobom bliskim, które wspierały społeczników w czasochłonnych przygotowaniach. Dzięki obecności członków rodziny organizatorów spotkania śniadaniowe nabierają wyjątkowego charakteru.

Wszystkich osób, które doprowadziły do zorganizowania wrześniowych Śniadań nie sposób wymienić, ale było nam bardzo miło pracować społecznie w tak dużym gronie.

Jest oczywiście też zespół organizatorów i osób zaproszonych, które przeprowadziły atrakcje przed wakacjami (16. maja, 13. czerwca i 27. czerwca), ale to już zupełnie inna historia, którą przypomnimy Państwu w oddzielnym artykule. Proszę śledzić naszą stronę internetową!